O Nás

Každý sa rád hojdá …

Len si spomeň ako si očakával, že Ťa tvoja mamička zoberie na ihrisko. Hojdanie zlepšuje rovnováhu, pohyb, orientáciu v priestore, jemný motorický pohyb a zároveň zmierňuje vnútorné napätie, uvoľňuje a uspáva.

Každé dieťa inštinktívne vyžaduje hojdanie v náručí svojej matky. Je to úplne normálna fyzická potreba pre tvoje dieťa, pretože sa už niekoľko mesiacov hojdalo v tvojom brušku. Nie náhodou sa plačúce bábätko dá najjednoduchšie ukľudniť a uspať v náručí matky. To je evidentné pre každú mamičku …

Prirodzenou materskou reakciou je, že plačúce bábätko mamička zdvihne a pohojdá … Mnohí sa však obávajú, že dieťa si zvykne na hojdanie v náručí, a bude si to neustále vyžadovať. Takéto bábätká sú celý deň v náručí matky a keď ich položia, hneď začnú plakať. Takto sa mamička rýchlo vyčerpá, dom je neuprataný, kopí sa nevypraté prádlo a tak ďalej …

Pre Tvoje dieťatko je najlepšie v Tvojom náručí, to vieme istotne, ale aby si našla rovnováhu a čas aj pre seba, bez toho aby si sa zbláznila a bez zbytočného zhonu, a aby aj dieťatko dostalo potrebnú starostlivosť, odporúčame Ti, aby si aj Ty hojdala.

Akú hojdačku použiť?

– ktorá sa dá použiť od 0 rokov

– ktorá je vyrobená z najlepších materiálov

– výrobca ktorej je známy odbornosťou a kvalitou

– ktorá ma za sebou neustále skvalitňovanie a mnohoročné testovanie

– ktorá má bezpečnú pružinu, laná

Az ADAMO babahinta BIO pamutból és természetes anyagokból készült és NULLA éves kortól használható. Jól olvastad! Nem kell várni míg a baba ülni tud, hiszen az ADAMO-val biztonságosan ringathatod kisbabádat ahogy a kórházból hazaértetek, és a legjobb benne az, hogy 3 éves korig (vagy maximum 15 kg-ig)használni is tudjátok.

Detská hojdačka ADAMO je vyrobená z BIO bavlny a z prírodných materiálov a môže sa použiť od 0 rokov. Áno, dobre si čítala! Nemusí sa čakať, kým dieťa je schopné sedieť, veď ho môžeš pohúpať v hojdačke ADAMO hneď ako prídete z nemocnice, a najlepšie na tom je, že až do 3 rokov (alebo max. do 15 kg) dieťaťa. Uvidíš, ako si obľúbite túto kolísko – hojdačku. Tvoje dieťa preto, lebo je kolísané a hojdané, čo ho uvoľní a uspí, a Ty za tie polhodinky a hodinky, keď s pocitom maximálneho bezpečia dieťaťa sa môžeš venovať domácim prácam alebo si na chvíľu oddýchneš. A keď už dieťa bude väčšie, môže si nôžky vystrčiť cez predné otvory, a vďaka pružine sa už môže hojdať sám alebo skákať v hojdačke, čím objaví úplne nové dimenzie hojdania.

Naša detská hojdačka je výsledkom viacročného vývoja. Každý náš produkt pred uvedením na trh skvalitňujeme a testujeme viac rokov. Mottom našej firmy je len to „najlepšie“ preto nás napĺňa hrdosťou, že naše hojdačky pre ich pozitívny vplyv na deti odporúčajú aj viaceré centrá pre rozvoj motoriky. Sme prítomní nie len v pohybovej terapii ale vďaka našej hojdačke dosahujú vynikajúce úspechy aj v dosahovaní prírastku hmotnosti u predčasne narodených detí v Detskej nemocnici Heim Pál Budapest.

ADAMO dokazuje už viac ako 10 rokov. Pomáha nie len pohybovému ústrojenstvu, ale pomáha preklenúť aj kritické obdobia, ako sú rast zúbkov a bolesti brucha.

Maximálne dôverujeme nášmu výrobku, preto chceme, aby čím viacerí mali možnosť vyskúšať naše plátenné hojdačky bez rizika, preto poskytujeme 30 dňovú záruku vrátenia.

Detská hojdačka ADAMO je najlepší výber. Vyber si aj Ty originál!

Pozitívny vplyv hojdačky a hojdania poznáme už z dávnych čias. Naše babičky priši na to, že hojdanie ukľudňuje, uvoľní a uspí. Dnes aj odborná literatúra vyzdvihuje pozitívny vplyv hojdania. Je dôležité vyzdvihnúť, že orgán rovnováhy dieťaťa (v uchu) je bezprostredne spojený s jeho nervovým systémom a jeho vývoj sa dá ovplyvniť aj hojdaním. A. J. Ayres roky skúmal oblasti senzorickej integrácie, ktorej súčasťou je aj tento systém. Vybudoval na to aj terapiu, pomocou ktorej sa zvládajú problémy v správaní, v pohybe a v učení.

Rovnováha dieťaťa sa vyvíja vtedy, ak sa vychýli z priamej čiary a vráti sa. Dieťa pri hľadaní rovnováhy určité svaly napne a súčasne niektoré musí uvoľniť. Koordinovaný pohyb týchto maličkých svalov je potrebný pre koordinovaný pohyb dieťaťa. Tieto skoré stimuly výrazne ovplyvňujú aj neskorší harmonický vývoj pohybu, reči a iných schopností.

Ale prečo je najlepšia práve hojdačka ADAMO pre deti?

Hojdačku môžeme odporučiť každému rodičovi, lebo je bezpečná už v ranom veku. Mäkká látka sa ovinie okolo dieťatka, ukľudní ho a lebka sa na tejto pružnej látke nezdeformuje. Detičky často v nej zaspia, ale ani to nie je problém!

Neskoršie, keď je už naše dieťa aktívne a vystrčí si nôžky, aj vtedy je bezpečná. Pomocou pridanej pružiny, dieťaťu dávame stimuly aj smerom hore a dole. Staršie deti sa naučia aj samy hojdať, bez toho, aby im nohy dočiahli na podlahu a tým zle zaťažili chodidlá.

Vďaka dizajnu Vaše bábätko hojdačku najprv využíva po ležiačky, neskoršie sa už vie v hojdačke vytiahnuť. Hojdačka v tomto smere neobmedzuje vývin pohybu dieťaťa, a ani neposkytuje k počiatočnému sedeniu tvrdý podporu, teda si dieťa nezaťaží chrbticu, lebo keď sa unaví, môže si ľahnúť na vnútorný vankúš hojdačky.

Hojdačka ADAMO je pripevnená v jednom bode k stropu, preto dieťa môžeme pohojdať do všetkých smerov. Odporúča sa hojdať dieťa doprava–doľava, dopredu–dozadu, hore–dole a dookola k veku primeranou intenzitou.

Vyjadrenie odborníkov

Hojdačky ADAMO sa využívajú aj na špeciálne účely rozvojových domoch pre deti. V pracovných skupinách pre motorický vývoj spolu s mamičkami od útleho veku skúmame vývoj nervového systému detí, a naučíme rodičov, čo je potrebné pre individuálny rozvoj dieťaťa, akou intenzitou a ako často má rodina  dieťa hojdať.

Odborníci v týchto domoch zostavujú aj terapeutický program pre deti s rôznymi ťažkosťami a pre deti s vývinovými poruchami (pohybová terapia pre rozvoj reči). Je však veľmi dôležité v takýchto prípadoch si vyžiadať radu odborníka! Aj pre naplánovaný domáci senzomotorický tréning sa dá hojdačka ADAMO využiť, keďže väčšina matiek je cez deň doma sama, a cvičenie s dekou by nevedela uskutočniť.

Ak sa teda rozhodujete pre hojdačku, tak vyberajte podľa hore uvedených parametrov! Nezabudnite, že hojdačka veľkou mierou prispieva k vývinu Vášho dieťaťa, len ju treba používať rozumne, berúc ohľad na potreby dieťaťa, jeho motivácie, tempu pohybu a dĺžke stráveného času v hojdačke. Ako riaditeľka rozvojového domu pre deti v Újbuda a aj ako matka 3 detí, zo srdca odporúčam túto vynikajúco vypracovanú hojdačku!

Tímea Bősenbacher

Conductor – pohybový terapeut

Pfaffenrot terapeut

Senzomotoricky terapeut

Detská nemocnica Heim Pál

Väčšina detí sa rád hojdá. Menší alebo väčší, ale stále im pripomína obdobie strávené v maternici. Vznášanie sa v plodovej vode umožňuje ľahký pohyb do všetkých strán. Po pôrode bez výtlakovej sily plodovej vody pohyb sa stáva ťažším.

Vývoj pohybu dieťaťa (súčasne s intelektuálno–emocionálnym rozvojom) trvá dlhé mesiace. Hlavné etapy tohto vývoja: vývoj koordinácie očí a rúk, pohyb hlavy, otáčanie sa, plazenie, lezenie, sedenie, keď sa postaví, chôdza – sa vyvíjajú komplexnejšými pohymi.

Stimuly vonkajšieho sveta a vnímanie vnútorného pohybu tela (propriocepcia) súčasne vplývajú na rozvoj pohybu dieťaťa. Objavovanie okolia ho vedú k stálemu opakovaniu, nacvičovaniu jednotlivých pohybov, počas ktorého sa dozrievanie a činnosť nervového systému stáva komplexnejším.

Rôzne pohybové hry dieťaťu dávajú dobrý pocit. Aj hojdanie je takáto príjemná hra. Pohyb tela v priestore pôsobí ako vestibulárny stimul (na orgán rovnováhy). Pomocou nervového systému sa naše telo snaží dostať sa do rovnováhy.

Ako fyzioterapeut Detskej nemocnice Heim Pál v Budapešti liečime deti s rôznymi poruchami nervového systému, pohybového ústrojenstva. Našim cieľom je, aby sme v rámci ich terapie sledovali rozvoj pohybu zdravého dieťaťa, aby sme obnovili normálne telesné funkcie. Pri tom je dôležité, aby sme to robili hravou formou.

Našej nemocnici sa naskytla príležitosť vyskúšať hojdačku ADAMO. Je navrhnutá tak, že dieťa do nej môžeme položiť rovnako aj posediačky aj poležiačky. Vďaka jednobodovému pripevneniu ju môžeme hojdať alebo otáčať ktorýmkoľvek smerom. Pomocou nastaviteľnej dĺžky lana noha dieťaťa môže dočiahnuť aj na podlahu, a takto ho viesť k aktivite.

Niekoľkými príkladmi by sme predviedli, v rámci fyzioterapie ako môžeme použiť hojdačku ADAMO ako doplnkové liečenie:

Deti pripútené na viac mesiacov na lôžko (napr. poranenia nervového systému, vážne úrazy, stavy vyžadujúce intenzívnu starostlivosť) kvôli svojmu stavu nie sú schopné samostatne sedieť. Pritom vestibulárne stimuly potrebné k činnosti nervového systému sa dajú bezpečne dávkovať aj v ležatej polohe.

Poranenie nervového systému môže viesť k dysregulácii svalového tonusu (hypoxia počas pôrodu, úraz). V dôsledku toho v  chrbtových a krčných svaloch môže nastať extenzia svalového tonusu, chrbtica sa nakloní smerom dozadu. Položíme dieťa poležiačky do sedacej časti hojdačky s nohami pritiahnutými k brušku. Pomalým hojdaním sa napnuté svaly uvoľnia, chrbtica sa nakloní správnym smerom.

Pri vrodených deformáciách nohy (napr. konská noha), alebo po chyrurgických zákrokoch dolných končatín – keď dieťa nohu zaťažuje v nesprávnej polohe, alebo ju ešte nesmie v plnej miere zaťažiť – aj vtedy je táto pomôcka veľmi osožná. Hojdačku nastavíme tak, aby sa obidve nohy dotýkali podlahy. Malý pacient sa môže odraziť nohami, ktoré fyzioterapeut alebo rodič nastavil do správnej polohy. Takto vytvoríme kontrolovanú svalovú aktivitu v dolnej končatine, a pre dieťa je odrážanie sa zábavným pohybom.

Okrem týchto pár príkladov je ešte veľmi veľa možností na využite hojdačky. Poskytuje zábavu zdravému aj zranenému, chorému dieťaťu, a súčasne funguje aj ako doplnková terapia. Všetkých rodičov povzbudzujem k tejto kreatívnej hre, alebo na terapeutické využitie pomocou lekára, fyzioterapeuta.

Pracovná skupina fyzioterapeutov Detskej nemocnice Heim Pál.

GEKKO

„Môj odborný názor na hojdačku Adamo do veľkej miery ovplyvnili vlastné skúsenosti.“

Pred narodením dcéry – počas mojej práce – už som používala hojdačku Adamo v GEKKO.

Či jej kúpim hojdačku, nikdy nebola otázka, lebo mi je jasné, ako sú dôležité  a užitočné stimuly na rovnováhu, ktoré týmto prostriedkom môžeme zabezpečiť už od narodenia. Keďže moje skúsenosti s touto hojdačku na základe používania v GEKKO boli pozitívne, ani som nerozmýšľala o inom výrobcovi, jednoznačne som sa rozhodla pre hojdačku Adamo.

Možno to znie trochu šablónovite, ale hojdačka skutočne prekročila všetky moje očakávania.

Osud zariadil tak, že sme ju ozaj veľmi potrebovali. Počas tehotenstva som bola často pripútaná na lôžko a Rozi sa narodila predčasne. Takto prišla o veľa podnetov, ktoré sú neodmysliteľné pre zdravý vývin nervového systému, ktoré v prípade normálneho tehotenstva sú v dostatočnom množstve a trvaní zabezpečené v brušku mamičky vďaka jej pohybu – súčasne sa hojdá aj dieťa. My sme tieto stimuly nahradili hojdačkou. Po príchode z nemocnice značnú časť dna strávila v hojdačke, v noci spala v kolíske, ktorá sa tiež hojdala.

Bohužiaľ aj nás zastihla porucha svalového tonusu, kvôli čomu sme dlho využívali metódu Dévény. Problémy mala s krčnými a chrbtovými svalmi. Do 7 a pol mesiaca som ju nevedela nakŕmiť alebo uspať v náručí, lebo pri tejto polohe, keď sa jej plecia trošku naklonili dopredu, mala bolesti. Logicky by sme očakávali, že podobná poloha aj v hojdačke bude pre ňu nepríjemná, ale prekvapujúco sa v hojdačke vedela tak usalašiť, aby to bolo pre ňu príjemné. Aj fyzioterapeutka ostala prekvapená.

Keďže sa v hojdačke cítila dobre (a bezpečne) – svaly sa jej uvoľnili, chrbtica sa naklonila správnym smerom – takže cez deň som ju ľahko uspala. Som presvedčená, že sme sa vyhli mnohým trápeniam.

Tým, že hojdačka je zavesená v jednom bode a s pružinou, a v ležiacej časti nie je výstuha ani matrac, bezpečne sa dajú simulovať tie pohyby – a tak aj stimuly – ktoré dieťa prežíva aj v maternici. Táto skutočnosť u každého dieťaťa pozitívne vplýva na dozrievanie nervového systému. Pritom pre zdravé dieťa dáva spomienku bezpečia. V prípade predčasne narodených detičiek je preto neoceniteľná, lebo dopĺňa a zefektívni rozvíjanie – pestré stimuly na rovnováhu, ktoré táto hojdačka vynikajúco zabezpečí, a sú základom každej terapie.

Som presvedčená, že keby sme nepoužívali hojdačku ADAMO tak vedome, a do „takej miery“ ako doplnenie v GEKKO a k metóde Dévény, tak by Rozi nebola tam, kde je: ako 14 mesačná splňa výkony vo všetkých oblastiach schopností a zručnosti na úrovni zodpovedajúcej jej veku.

 

Julianna Angyal

liečebná pedagogička

Detský dom na rozvoj zručnosti GEKKO, Biatorbágy

Kontakt

Adresa

Mierová 12.
93701 Želiezovce

Telefon

+421(0)905 321 261

E-mail

info@adamohammock.sk

Otvorené

Pondelok-Piatok: 9-16:30

Napíšte nám!